Pro rodiče nováčků

Pokud máte doma talentovanou dcerku, která ráda tancuje, neváhejte a přihlaste ji k nám. Zde je pár užitečných informací k činnosti našeho oddílu.


Mažoretkový sport je jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů vůbec. Už dávno to není "o dechovce". Naopak - mažoretky dnes tančí na moderní hudbu, ve svých choreografiích využívají balet a gymnastiku. Musí kromě práce s hůlkou ovládat také taneční techniku. V České republice existuje mnoho asociací, které pořádají soutěže, národní i mezinárodní šampionáty. Mažoretky se tedy účastní nejen nepostupových (jednokolových) soutěží, ale také vícekolových soutěží (např. Mistrovství ČR). Soutěže jsou největší odměnou pro všechny holčičky - zde se projeví, jak moc se snaží a zlepšují. Příprava na soutěže je hlavním cílem celého roku. Omluvit dítě ze soutěže nelze. Mažoretkový sport je sportem týmovým, tanečnice na pódiu vystupují jako celek. Pokud se mažoretka v této době účastní např. školy v přírodě, rodiče ji musí na soutěž dovézt. V případě nemoci si rodiče mohou dítě po vystoupení odvézt ze soutěže domů. Samozřejmě, že např. se zlomenou nohou mažoretka vystupovat nemůže.

Termíny jednotlivých soutěží jsou známy dopředu. Většinou se je děvčata dozví v lednu. Rodičům budou samozřejmě vždy s předstihem sděleny termíny nejen soutěží, ale i víkendových tréninků, tréninků navíc, vystoupení, soustředění. Vždy minimálně 2 víkendy v měsíci má oddíl nějakou akci. Prosíme, aby děvčátka na oddílové akce chodila. Kromě trénování totiž zažijí spoustu legrace a neopakovatelných zážitků s partou kamarádek.


Kromě různých soutěží mají mažoretky během roku i několik vystoupení. Ta jsou výbornou přípravou na soutěže a děti se při nich učí zvládnout trému. Také se naučí co dělat, když se stane něco nečekaného (pád hůlky, zapomenutí sestavy,...). Omluva z vystoupení musí mít opravdu pádný důvod a je třeba se omluvit co nejdříve to jde trenérce dané skupiny, popřípadě hlavní vedoucí oddílu. 


Mažoretky nejsou nejlevnějším (ale zase ani ne nejdražším) sportem. Kurzovné se platí pololetně. Dále je nutno připočítat výdaje za kostýmy, soutěže, soustředění, teplákovky, hůlku, taneční cvičky a tak dále. Proto stále hledáme nové sponzory. :-)

Z mažoretek není možné během školního roku odstupovat. Děvčátka mají v choreografii své pevné místo. Předělávání choreografií brzdí ostatní ve zdokonalování se a v přípravě na soutěže. Také není dobré pro skupinu, když děti na tréninky nechodí. Platí, že děvčata jsou tým, proto musí táhnou po celý rok za "jeden provaz".

 

A teď ta pozitivní stránka věci. Mažoretky jsou totiž nádherný sport. Dívky se naučí eleganci, radosti z tance, naučí se slyšet hudbu. Děvčátka se také naučí kolektivnosti, práci ve skupině. Získají nejen nové kamarádky, ale také úžasné zážitky a vzpomínky, na které budou vzpomínat až do dospělosti. Dále se naučí zodpovědnosti. Nikdo jiný jim v tom na pódiu nepomůže, bojují samy za sebe. Tato zkušenost stmelí kolektiv, ve kterém se dá zažít pravé „mažoretkové dobrodružství“.

 A věřte tomu, že pohled na své dítě v ječícím davu holek, které právě postoupily do finále MČR je nejkrásnější pohled, který můžete zažít. :)